Grudzień 16, 2017

Spływ kajakowy Mazury

Zajmujemy się profesjonalnym przygotowaniem i organizacją spływów kajakowych rzekami: Sapina i Węgorapa w okolicach Węgorzewa i Giżycka. Zapraszamy na spływ kajakowy Mazury!

Nasz region to nie tylko Szlak Wielkich Jezior Mazurskich (możliwość czarteru łodzi bez patentu). Mazury skrywają również wiele malowniczych rzek, meandrujących wśród pól i lasów. Tu można odnaleźć prawdziwą naturę- dziewicze krajobrazy z bujną roślinnością i śpiewem ptaków w tle. Podróż kajakiem pozwala stać się naocznym świadkiem i bliskim obserwatorem tętniącej życiem przyrody.

Spływ kajakowy Mazury

Do Państwa dyspozycji oddajemy 10 nowoczesnych kajaków dwuosobowych z dwiema dużymi, zamykanymi bakistami oraz wodoodpornymi komorami na dokumenty lub telefon. Ich największym atutem jest stabilność na wodzie oraz komfort siedzenia. Zapraszamy na spływy kajakowe Mazury!

Spływ kajakowy Mazury, rzeką Sapiną w pobliżu Węgorzewa i Giżycka

Sapina, ma długość 36,5 km, swój bieg kończy w jeziorze Święcajty, przepływa przez jeziora: Gołdapiwo, Wilkus, Pozezdrze, Stręgiel.
Swoją trasę zaczynamy albo od jeziora Gołdapiwo (30 km trasy) lub – najczęściej wybierany początek przez naszych klientów – od śluzy Przerwanki (24 km trasy). Sapina, to spokojna, malownicza rzeka, na jej trasie jest wiele pięknych jezior i lasów.

Spływy kajakowe
3 trasy do wyboru :

I Trasa (START I) J.Gołdopiwo – J.Święcajty
mapa odległość czas
a – j 25 km 5 – 6 h

II Trasa (START II) Śluza Przerwanki – J.Święcajty
mapa odległość czas
b – j 19 km 4 – 5 h

III Trasa (START III) J.Pozezdrze – J.Święcajty
mapa odległość czas
f – j 12 km 3 – 4 h

Spływy kajakowe Mazury

Szczegółowy opis poszczególnych odcinków tras:
a – b 6 km
a. Jezioro Gołdopiwo (1070 ha)
b. Śluza Przerwanki – wybudowana w 1910r., dł. 25 m, sz. 4 m, różnica poziomów wody wynosi 1 m, możliwość śluzowania jednostek pływających po uprzednim zgłoszeniu.

b – c 1 km
Po drodze mijamy drewnianą rybaczówkę.
c. Ujście Sapiny do jeziora Wilkus
Jezioro Wilkus po obu stronach porośnięte jest wysokopiennym borem sosnowym.

c – d 3 km
d. Wypływ Sapiny z jeziora Wilkus.

f – g 4 km
To najdłuższy i najbardziej malowniczy odcinek rzeki płynącej przez las. W połowie drogi drewniany most, a zaraz za nim po prawej stronie miejsce na biwak i ognisko. Można tam spotkać licznie występujące gniazda zimorodka.

g – h 3,5 km
g. Ujście Sapiny do jeziora Stręgiel
Jezioro Stręgiel (dł. 3,7 km, szer. 1,8 km, 409 ha). Od strony wschodniej od ujścia Sapiny znajduje się 3 ha wyspa, za którą w odległości 500 m znajduję się wąski przesmyk na jeziorko Stręgielek.
h. Wejście do kanału we wsi Ogonki
Południowe brzegi jeziora Stręgiel prowadzą do kanału w miejscowości Ogonki. Po drodze mijany jest półwysep, gdzie znajduje się pole biwakowe Państwa Gaśniskich. Jest tam możliwość rozbicia namiotów przy bardzo niskiej cenie. Miejsce na ognisko, miejsce do gry w siatkówkę, możliwość zaopatrzenia się w pobliskich sklepach spożywczych, są też też bary i restauracje oraz bar z domowymi przepysznymi posiłkami oraz wędzona ryba „Bar u Ireny”.

h – i 0,2 km
i. Wejście do jeziora Święcajty

i – j
j. Plaża w Kolonii Rybackiej
Po przepłynięciu pod mostem drogowym (szosa Giżycko-Węgorzewo) i wyjściu na otwarte jezioro proponujemy trzymać się wzdłuż prawego brzegu do plaży w miejscowości Kolonia Rybacka (możliwość zrobienia zakupów, rozpalenie ogniska przy specjalnie do tego przygotowanych miejscach).

Spływ kajakowy Mazury rzeką Węgorapą

Węgorapa, po stronie Polskiej liczy 44 km długości. Trasę zaczynamy w miejscowości Stulichy i kończymy dopływając do elektrowni wodnej w miejscowości Ołownik. Oczywiście początek i koniec spływu dostosowywujemy indywidualnie do klienta. Na początku trasy cieszymy się z widoków Polskiej wsi, aby potem wpłynąć do malowniczych lasów ciągnących się wzdłuż granicy z Federacją Rosyjską. Węgorapę wyróżnia totalna dzikość, wiele powalonych drzew na trasie, momentami szybszy nurt. Nie jest to jednak rzeka niebezpieczna i śmiało można nią pływać wraz ze swoją rodziną.

Połączenie piękna krajobrazów, rzek i jezior Mazurskich w które obdarowała nas natura, z naszą profesjonalną obsługą w zakresie organizacji i sprzętu daje gwarantowaną satysfakcję.