Atrakcje w Mikołajkach

Mikołajki ze względu na swoje istotne położenie na wodnym szlaku na Mazurach odgrywają ważną rolę komunikacyjną – zwłaszcza dla żeglarzy i motorowodniaków. Rozwinęły się tutaj miejsca noclegowe, restauracje oraz firmy świadczące usługi jachtowe lub innych sportów wodnych. Nie dziwi więc fakt, że Mikołajki atrakcje, to naprawdę długa lista, która z każdym rokiem jest wydłużana.

Mikołajki Atrakcje
Jachty na jeziorze Tałty – atrakcje w Mikołajkach, sporty wodne

Kluczowe położenie wsi na wodnym szlaku – rozwój atrakcji w Mikołajkach

Mikołajki to miejscowość położona w niemalże centralnym punkcie szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, a na pewno przy głównym skrzyżowaniu tego szlaku. Z Mikołajek przez jezioro Tałty dostaniemy się do miejscowości Ryn, gdzie do tej pory wznosi się nad jeziorem Ryńskim przepiękny krzyżacki zamek – dzisiaj wyremontowany i służy jako hotel o wysokim standardzie. Jezioro Tałty, Ryńskie oraz Mikołajskie, to typowe jeziora rynnowe, czyli wąskie, długie i bardzo głębokie.

Charakterystycznym krajobrazem wzdłuż tych jezior są zatoki, w których cumują żeglarze, chcący uciec od zgiełku miasta i głośnych portów. Na jeziorze ryńskim jest skrzyżowanie z siecią kanałów, wybudowanych jeszcze przez Prusy, które łączą te jeziora z północnymi jeziorami, takimi jak Niegocin, Dargin i Mamry.

W Mikołajkach znajdziemy między innymi porty takie jak Wioska Żeglarska, czy Ekomarina w Mikołajkach. Przystanie te czasami pękają w szwach od ilości jachtów motorowych, które tam cumują. Są to bardzo popularne mariny dla żeglarzy, ponieważ jest od nich bezpośredni dostęp do restauracji zlokalizowanych wzdłuż bulwarów miejskich. Porty te są w samym centrum Mikołajek, zatem blisko jest od nich do mniejszych i większych sklepów, w których można uzupełnić zapasy na dalszy rejs. Ekomarina z kolei jest wyposażona w pompę do wybierania nieczystości z jachtów.

Mikołajki atrakcje – historyczne miejsca, pomysły dla dzieci

Miejscowość słynie z hoteli i resortów, w których znajdziemy mnóstwo atrakcji także dla dzieci. Mowa tutaj oczywiście o:

  • Hotelu Gołębiewski, w którym jest aquapark, a zimą również lodowisko i stok narciarski – nie oszukujmy się, stok jest na tyle nieduży, że nadaje się wyłącznie do podstawowej nauki zjazdów na nartach i jest bezpiecznym miejscem do zabawy dla dzieci.
  • Hotelu Mikołajki – luksusowy, nowoczesny hotel postawiony na wyspie nad jeziorem Mikołajskim – dostęp do hotelu jest przez wąską grodź, niemalże jak do średniowiecznego zamku. Hotel jest wyposażony w duży port, w którym stacjonują zwłaszcza luksusowe motorówki rezydenckie lub motorówki do wynajmu przez gości hotelu. Jasna sprawa, że można na takiej motorówce uprawiać wszelakie sporty wodne, takie jak holowanie narciarza, wake’a, banana, czy po prostu zwykły rejs dla osób, które boją się wchodzić do wody.
  • Mikołajki Resort – czyli duży obiekt z usługami SPA dla tych, co kochają relaks i koniecznie potrzebują wypocząć po ciężkich dniach pracy.

Na terenie miejscowości znajdziemy m.in. tego typu atrakcje Mikołajki:

  • Muzeum Reformacji – ze względu na nieciekawe konsekwencje społeczne powstałe na wskutek reformacji, ten obiekt nie jest przez nas rekomendowany do odwiedzin.
  • Kościół św. Mikołaja – kościół na wzgórzu w centrum miejscowości z bardzo wysoką wieżą widokową, z której mamy niesamowicie piękny widok na wspomniane już wyżej jeziora, kanały oraz m.in. Mazurski Park Krajobrazowy.
  • Stacja hydrobiologiczna

W sąsiedztwie Mikołajek są prawdziwe skarby, które warto odwiedzić rodzinnie lub firmowo:

  • Galindia – wioska na wzór starodawnego plemienia, zamieszkującego te tereny.
  • Mazurski Park Krajobrazowy
  • Popielno
  • Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo
Kilka słów o Autorze

Pasjonatka Mazur - opisuje na swoim portalu setki atrakcji na Mazurach, ciekawych miejsc, rekomendowanych restauracji, hoteli. Przede wszystkim sympatyk sportów wodych.