Kajaki Mikołajki

Spływy kajakowe Mikołajki jeziorem Bełdany – kierunek Ruciane Nida

Po zmontowaniu kajaków w Mikołajkach odbijamy od przystani i płyniemy jeziorem na południe, trzymając się prawego brzegu. Brzeg po tej stronie jeziora wyniosły, pięknie zalesiony. Na jeziorze ożywiony ruch. Pełno żaglówek, łodzi motorowych oraz kajaków. Mijamy obozy i punkty turystyczne, domy wypoczynkowe, przystanie, spływy kajakowe Mikołajki.

Dopływamy do niedużego cypla na prawym zachodnim brzegu, skąd zaczyna się jezioro Bełdany. Na cyplu dobre obozowisko, najczęściej wykorzystane do ostatniego miejsca. Podobnie zresztą jest z innymi obozowiskami na tym szlaku. Na lewo w odległości 1 km na wschód Jezioro Mikołajskie łączy się krótką cieśniną ze Śniardwami.

Od cypla skręcamy w prawo wpływamy na jezioro Bełdany, jedno z najpiękniejszych Jezior mazurskich (rywalizuje z nim pod względem piękna tylko Jezioro Nidzkie). Jezioro to (pow. 12,41 km2, głęb. 31 m., 116 m npm.), ciągnie się na przestrzeni 12,5 km. Szerokość jego waha się od 500 m do 1,5 km.

Kajaki w Mikołajkach i spływ wzdłuż Puszczy Piskiej

Jesteśmy w Puszczy Piskiej, która będzie nam towarzyszyć w naszej dalszej wędrówce. Wspaniałe sosny i świerki schodzą niejednokrotnie tuż nad sam brzeg. Tu i ówdzie maleńkie, pełne czaru zatoczki zapraszają do odpoczynku. Woda jeziora przezroczysta, o pięknych szmaragdowych odcieniach.

Po wjeździe na jezioro Bełdany mijamy najpierw po lewej wschodniej stronie miejsce letniskowe Wierzbę, gdzie znajduje się przystanek statków, kursujących na linii Mikołajki – Ruciane; na obu brzegach jeziora a zwłaszcza na lewym wschodnim, mijamy liczne bindugi.

Brzegi początkowo po obu stronach wysokie, niejednokrotnie stromo opadają do jeziora, w dalszej części się obniżają. Po lewej stronie dobre miejsce na obozowanie.

Z prawej, zachodniej strony, mijamy półokraglą zatokę Iznoty, do której wpływa rzeka Krutynia. Na wyniosłym południowym brzegu małe osiedle Gąsior, a na północnym popularna osada Galindia.

Dalej tuż nad brzegiem jeziora stanica wodna Kamień, gdzie można otrzymać nocleg i pełne wyżywienie. Jest tu również wypożyczalnia kajaków Mikołajki. O 1 km od stanicy wieś Kamień.

Jeżeli nie zatrzymujemy się w stanicy, płyniemy lewą stroną jeziora — bardziej malowniczą niż prawa. Osiedli na naszej drodze spotykamy niewiele. Miejsca do obozowania możemy wybrać na skraju puszczy nad jeziorem.

Pierwsze osiedle łza przystanią Wierzba na lewym wschodnim brzegu jeziora, to położona nad łagodną zatoką wieś Piaski, założona w latach 1631-34 przez sektę filiponów. Przed Piaskami dobre obozowiska.

Naprzeciw Piasków, po zachodniej stronie jeziora głęboko sięgająca zatoka Wygryny o bagnistych, zarośniętych brzegach. Po stronie południowej zatoki niedaleko brzegu wieś Wygryny i 0,5 km odpływ, którym możemy przedostać się na wąskie Jezioro Wygryńskie.

Z piasków płyniemy dalej, mijając po prawej stronie samotną malowniczą wysepkę. Lewy brzeg jeziora, przy którym płyniemy, mocno poszarpany, tworzy liczne, pełne wdzięku zatoczki. Po obu stronach jeziora piękny las. Na lewym wschodnim brzegu miejsca na obozowanie.

Na południowym krańcu jeziora, po jego zachodniej stronie znajduje się wypożyczalnia oraz organizacja spływów kajakowych Mikołajki, a o 0,5 km od tego miejsca na południe schronisko PTTK w Rucianem (noclegi i wyżywienie).

Brama do Rucianej Nidy – śluza Guzianka

Skręcamy w lewo i przez śluzę Guziankę przedostajemy się na wąskie, leśne jezioro Guziankę Małą (pow. 0,42 km2, głęb. 13,3 m, 118 m npm.), ciągnące się w kierunku wschodnim blisko 2 km. Szerokość jeziora 0,35 km. Od śluzy poziom jezior podnosi się o 2 m. Na północnym brzegu wiele dobrych obozowisk.

Trzymając się prawego brzegu, po 300 m osiągamy krótką cieśninę, przez którą wpływamy na jezioro Guziankę Wielką (Guzin), o powierzchni 0,72 km2. Ciągnie się ono w kierunku z północy na południe na przestrzeni 1,75 km, zwężając się bardzo w części południowej. Szerokość jeziora dochodzi do 0,7 km, największa głębokość — 29 m. W odległości około 0,5 km od cieśniny na zachodnim brzegu znajduje się rezerwat roślinny (stary drzewo-stan). Na lewym północnym brzegu wyborne miejsce do obozowania.

Płyniemy prawym zachodnim brzegiem.

Mijamy tartak lądujemy w małej zatoczce około przystani statków w Rucianem.

Ruciane to osada w Puszczy Piskiej położona nad jeziorami Guzianka i Nidzkie, ośrodek ruchu turystycznego w południowej części jezior mazurskich. Idealne miejsce dla wczasów letnich. Ze względu na wspaniałe położenie i połączenia komunikacyjne było już letniskiem przed pierwszą wojną światową. Obecnie jest jednym z najbardziej znanych i popularnych miejscowości turystycznych letniskowych na Mazurach. W sezonie letnim jest tu rojno i gwarno.

W Rucianem znajdują się takie zakłady przemysłowe, jak wielki tartak i niezwykle ciekawa, jedna z bardzo nielicznych, łuszczarnia nasion drzew iglastych. Na miejscu stacja kolejowa, na linii Olsztyn — Ełk przystanek PKS, poczta, sklepy, restauracje i hotele.

Sprawdź pozostałe trasy na Kajaki Mazury.

120 

Prześliczny szlak kajaki Mikołajki, prowadzący środkiem Puszczy Piskiej pozostawia niezatarte wrażenie. Długość szlaku około 21 km. Spływ na ogół łatwy, nie męczący. Jezioro Mikołajskie (pow. 4,7 km2, głęb. 27m, 116 m nm.) długie przeszło 5,5 km, szerokie od 0,5 do 1 km, ciągnie się z pn. zach. na pn. wsch. Brzegi wysokie: zachodnie zalesione, na wschodnich uprawne pola.

Jezioro Mikołajskie w pd.-wsch. części łączy się ze Śniardwami, zaś w pd.-zach. z jeziorem Bełdany. Udając się na północ możemy również skorzystać ze spływu kajakowego w Giżycku.

Kategoria: