Kajaki Ełk

Szlak kajakowy Michała Kajki – kajaki Ełk

Szlak kajaki Ełk Ogródek — Orzysz – Okartowo związany jest nierozerwalnie z życiem i działalnością mazurskiego poety ludowego Michała Kajtki, który urodził się w Skomacku, mieszkał i pracował w Ogródku, umarł w Orzyszu, pochowany został na cmentarzu w Ogródku, a pomnik swej chwały posiada w stolicy Mazur — Ełku.

Wyruszamy z przysłani PTTK na Jeziorze Ełckim Ełku i płynąc początkowo w kierunku północnym, a następnie pn.-wsch. docieramy do wąskiego przejścia na jezioro Sunowo. Młyn. Przenoszenie kajaka lewą stroną ok. 50 m. Szosa i linia kolejowa.

Jezioro Sunowo (pow. 1,7 km2, głęb. 19 m, dług. 5,2 km, ,szer. 0,41 km, 122 m npm.) ciągnie się w kierunku zachodnim na 5,5 km. Brzegi ma wysokie, na południu częściowo zalesione, miejscami obramowane trzciną. Na początku jeziora dwie malowniczo zalesione wysepki o nazwie Kępy.

Z prawej odpływ z dwóch północnych jezior: Woszczelskiego (pow. 1,6 km2, głęb. 11 m, dług. 2,3 km, szer. 1,3 km, 125 m npm.) i Sawinda Wielka (pow. 2,19 km2, głęb. 1.0 m, dług. 3,7 km, szer. 0,7 km, 125 m npm.). Płyniemy prosto ku zachodowi do końca jeziora Sunowo. Do zachodniego zwężonego krańca jeziora uchodzi kręta wąska struga długości 0,5 km. Nurt płytki, koryto zarzucone gałęziami. Przy wysokim stanie wody możemy spróbować dostać się strugą na następne jeziorko Lepaki (pow. 0,12 km2, głęb. 12 m, 123 m npm.), a z niego krótką cieśniną na jeziorko Moldzie (pow. 0,2 km2, głęb. 10 m, 123 npm.)

Tutaj trasa mazurskiego spływu kajakowego się chwilo przerywa. Teraz potrzebny jest transport lądowy 6 km asfaltową szosą ze wsi Judziki do Rożyńsk położonej na krańcu jeziora Druglin.

Trasa spływu Kajkowskiego w Ełku

Wieś Rożyńsk założył ks. Jan Olbrachł nadając w r. 1550 ziemię Łukaszowi Rożyńskiemu.

Jezioro Druglin (pow. 4,58 m2, głęb. 8 m, dług. 4,4 km, szer. 2,3 km, 121 m npm.) o poszarpanej linii brzegowej, licznych półwyspach, zatokach i wyspach, brzegach bezleśnych zarośniętych w wielu miejscach trzciną. Na pierwszej większej wyspie obok wsi miejsce na odpoczynek i obozowanie. Płyniemy początkowo prawym, później lewym brzegiem. Wszędzie gdzie się obrócić zielone klomby wysp i półwyspów.

Wśród trzcin lejkowatego pd.-zach, zakończenia jeziora wypływ krótkiej strugi. Na końcu odpływu mostek drogowy.

Ujście strugi do jeziora Kraksztyn (Ogródek). Jezioro to (pow. 0,58 km2, głęb. 8 m, 121 m npm.) ciągnie się prawie 2,5 km wąską krętą rynną na pn. zach. Na pd.-wsch. jego krańcu, na wąskim wyniosłym przesmyku między trzema jeziorami leży wieś Klusy. Jest to stara wieś sięgająca połowy XIV w. Pierwszy kościół zbudowany był w 1354 r., drugi w 1754 r. Po drugiej stronie 150 m szerokości przesmyku jakby przedłużenie jeziora Kraksztyn, w kierunku pd.-wsch. Jest to malowniczo położone Jezioro Lipińskie (pow. 2,41 km głęb. 22 m, ,dług. 5,1 km, szer. 0,6 km, 121 m npm) wąskie, kręte jak rzeka, o zalesionych częściowo brzegach. Na zachodnim brzegu środkowej części jeziora leży wieś Lipińskie. Na przeciwko wsi z brzegu wschodniego wrzyna się w jezioro duży zalesiony półwysep łączący się z wąskim przesmykiem ze wschodnim brzegiem.

Od wyjścia na jezioro Kraksztyn płyniemy ku północy. Brzegi jeziora na ogół niskie, porośnięte trzciną.

Poezja Michała Kajaki

Zwężenie jeziora i most drogowy. Z prawej, przy jeziorze, szeroko rozciągnięta wieś Ogródek; założona została w r. 1550. Tutaj od 26 r. życia mieszkał i pracował jako cieśla oraz tworzył jako poeta ludu mazurskiego, bojownik o zachowanie jego ojczystej mowy, Michał Kajka. O tym jak kochał i uwielbiał mazurską ziemię rodzinną, dał wyraz w wierszu „O mazurskich jeziorach:

„O jeziora, tak wspaniale,
Co zdobicie nasze strony,
Czyli wielkie, czyli małe,
Każdy z was zadowolony
I podziwia wasze brzegi,
Wasze kształty i też biegi.

Kiedy stanę przy twym brzegu
I tam wątek myśli snuję
O twym kształcie i też biegu,
Serce jakiś powab czuje.
I też śledzę przestrzeń wkoło
Jakoś dziwnie i wesoło.(…)”

Zmarł u syna w niedalekim Orzyszu, dnia 22.1X.1940 r. nie doczekawszy się upragnionej wolności. Pochowany został na cmentarzu w swojej rodzinnej wiosce, Ogródku. Ze wzgórza na cmentarzu błyszczą wschodzie wody jeziora: na wschodzie Druglin, na południu Lipińskie i na zachodzie Kraksztyn. Na granitowej płycie grobu pod nazwiskiem napis – POETA i strofa z Kajkowskiego wiersza „Tęskność za ojczystą mową”:

„O, ojczysta nasza mowo,
Coś kwitnęła nam przed laty,
Zakwitnijże nam na nowo,
Jako kwitną w lecie kwiaty”.

Wędrując przez wieś Ogródek radzimy zobaczyć Kajkową zagrodę, w szopie jego warsztat stolarski, a w szkole „chłopka” wyrzeźbionego poetę.

W stolicy Mazur, Ełku dnia 27.IX.1958 r. nastąpiło odsłonięcie pomnika poety mazurskiego, otwarto Rok Kajki, utworzono Społeczny Fundusz im. Michała Kajki, przeznaczony na pomoc dla kształcącej się młodzieży, na badania w zakresie kultury ludowej Mazur i Warmii oraz na popieranie regionalnej twórczości literackiej.

Pod mostem kamienie, drzewo, bystry prąd. O przeszło 0,5 km dalej nowe zwężenie jeziora i drugi most. Cieśnina zarośnięta trzciną, nurt płytki. W korycie kawałki gnijących desek, drut kolczasty. Przy płytkiej wodzie kajak przeprowadzić

O przeszło 300 m za drugim mostem, z lewej zarośnięty trzciną wypływ nowego odcinka strugi. Brzegi jej porosłe są szuwarami. Wolna powierzchnia nurtu ma 1-2 m szerokości. Na początku niski mostek. Otoczenie płaskie, przeważnie łąkowe. Płynąc w stronę zachodnią pod koniec struga skręca ku południowi.

Sprawdź pozostałe trasy na Kajaki Mazury.

110 

Szlak Kajkowski 47 km długości przebiega przez kilka większych i mniejszych jezior i połączeń rzecznych, obejmując również i 6 km transport lądowy ze wsi Judziki nad południowym brzegiem zachodniego krańca jeziora Sunowo do wsi Rożyńsk nad jeziorem Druglin. Najciekawszą partią tego szlaku dla spływu kajakowego w Ełku, a jednocześnie jednym z piękniejszych jezior mazurskich, jest jezioro Orzysz. Ze względu jednak na odosobnione położenie jest mało odwiedzane. Nadaje się ono przede wszystkim dla szukających spokoju i wytchnienia. Są tu idealne miejsca obozowania i plażowania na brzegach porosłych lasami oraz na licznych wyspach i półwyspach – idealne na kajaki Ełk.

Spływ kajakowy Ełk – Ogródek – Orzysz – Okartowo

Ok 40 km od Orzysza, udając się na północ możemy spróbować swoich sił na klimatycznej rzece Sapinie, wynajmując kajaki w Giżycku. Z kolei udając się na zachód możemy przeżyć spływ kajakowy w Mikołajkach.

Kategoria: